Nizak nivo domaćih privatnih investicija - potencijal veliki, ali ih koči nekoliko faktora

Bez autora
Feb 05 2025

Iako poslednjih godina Srbija prednjači u regionu po iznosu stranih direktnih investicija, ekonomisti ukazuju na to da ih ne prati rast domaćih privatnih investicija.

Njihov nivo je, prema procenama Svetske banke, nizak u odnosu na ukupan nivo investicija - oko pet odsto. Dekan FEFA fakulteta Milan Nedeljković kaže za RTS da nekoliko faktora koči veće domaće privatne investicije - privredni ambijent, znanja i politika prema domaćim i stranim investitorima.

Milan Nedeljković je, gostujući u Dnevniku Radio-televizije Srbije, objasnio da je privatne domaće investicije teško izmeriti, kao i bruto domaći proizvod.

"Ukupne investicije rastu i 2024. godine su dostigle preko 24 odsto BDP-a. U tom slučaju, ako od ukupnog BDP-a oduzmemo ono što su državne i strane direktne investicije, taj rezidual će biti na neki način aproksimacija ukupnih investicija koje dolaze iz domaćeg sektora. Takve računice ukazuju da se one nalaze oko pet-šest odsto BDP-a", navodi sagovornik.

To znači da je udeo domaćih privatnih investicija nizak i da postoji ogroman potencijal ukoliko bi se dobro kanalisao.

"Domaće privatne ivnesticije su suština jedne ekonomije. U ekonomijama kojima težimo, kreću se od preko 10 odsto BDP-a, što ukazuje na to koliki je potencijal pred nama", napominje Nedeljković.

Nekoliko faktora utiče na privrednike

Na pitanje šta domaći privrednici vide glavne prepreke za investiranje, Nedeljković odgovor ilustruje primerom od 100 dinara kao potencijalne investicije.

"Sa jedne strane je pitanje da li ja imam 100 dinara - mogu ih dobiti iz sopstvenog profita ili kroz pozajmicu. Jedan faktor koji treba da gledamo jeste da li su dostupna sredstva. Sa druge strane, odlučiću se na investiciju od 100 dinara ako imam očekivanje da ću u narednih pet do 10 godina od te investicije moći da zaradim više od 100 dinara. To znači da ono što utiče na nivo privatnih investicija jesu izvori", objašnjava Nedeljković.

Kaže i da na privrednike utiču tri glavna faktora - privredni ambijent, znanja i odgovarajuća državna politika. Sva tri faktora, ukazuje, prave određene probleme.

"U smislu poslovnog ambijenta - ako ja hoću da idem da investiram 100 dinara, svestan sam da imam veliki deo parafiskalnih nameta. Pričali smo o korupciji koja je prisutna i preteranoj birokratiji... Pozicija koju domaći privatni investotori imaju u odnosu na strane investitore je inferiorna. Možemo to posmatrati ne samo po subvencijama za opremu, već i po podršci koju imamo za zaposlene", napominje Nedeljković.

Šta bi država mogla da uradi

Ono što bi država mogla da uradi je, napominje Nedeljković, projekat po kojem bi se eliminisala preterana birokratija.

"Sa druge strane je poreska i politika prema stranim investitorima. Na primer, ako sam ja domaća kompanija i ukoliko ću ja za svakog novog zaposlenog dobiti da uplatim platu 1.000 evra, meni će izdvajanje biti 1.620 evra. A strana kompanija koja dolazi, država će joj reći: 'Ti zaboravi na poreze i doprinose, mi ćemo da pokrijemo to'. To znači da smo mi kao kompanija u startu u inferiornoj poziciji", napominje Nedeljković.

Osim IT sektora, postoji potencijal za povećanje privatnih investicija i u drugim sektorima.

"Mi imamo firme, takozvane skrivene šampione, koje posluju u tradicionalnijim sektorima, a koji uspevaju da pronađu put. To je proizvodnja mašinske opreme, pametnih sijalica i uređaja. Velika oblast kojoj treba težiti je biotehnologija. To će imati neverovatan potencijal u narednih 10 ili 15 godina. To je oblast koja nije toliko penetrirana na međunarodnim tržištima", napominje dekan FEFA fakulteta.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik